تبلیغات
تـــــفاهـــــــم - خدایا! چه می شود ما را هم به گم شده ی مان برسانی!

*از بامیانم و از دیار كاوه وفریدون،
•از آرزوهایم این است كه سایه‌ی تبعیض و بی عدالتی بر زندگی انسانی چیره نگردد و آتش جنگ و نفاق امنیت و آسایش شان را بهم نزند.
•به آینده ای امید وارم كه نسیم محبت و دوستی رایحه خوش شادی را بر خانه های هموطنانم عطر افشانی كند و گل لبخند بر لبان كودكان شان شكوفه زند.
• توقعم از همه ی دوستان این است كه با دریغ نكردن نظرات خود یاریم نمایند.
ایمیل من: sadeqy_bamyani@yahoo.com

صادقی بامیانی

جستجو

 

خدایا! چه می شود ما را هم به گم شده ی مان برسانی!

یکشنبه 1391/10/24   03:17 ب.ظ


نوع مطلب : خاطره ،

به سوی دیار قبله

قسمت  چهارم

 بعد از نماز صبح و پس از صرف صبحانه همراه آقای اخلاقی برای طواف عمره تمتع به سوی کعبه براه افتادیم از اتاق ما تا کعبه بیست دقیقه پیاده راه است.

از باب الفتح وارد کعبه شدیم آقای اخلاقی دعا می خواند و ما تکرار می کردیم، نزدیک خانه خدا احساس خاصی داشتیم گویا در رویا بودیم، آیا واقعا در مکه هستیم؟ به همین خاطر تا چشمان ما به کعبه افتاد سجده ی شکر به جا آوردیم، خدا یا شکرت! پروردگارا! ای خالق خوبیها سپاس بی پایان تورا که بنده حقیرت را خواندی تا بدور کعبه ات پروانه وار بگردد و خود را در فضای ملکوتی خانه ی امنت بسپارد.

چشمم به بندگانی افتاد که تا آن روز ندیده بودم سیاه، سفید،زرد و... همه در آن خانه یک نوع لباس پوشیده و یک عنوان یافته و شاه و گدا در کنار هم قرار گرفته بودند اما شناخته نمی شدند چون همه ی علایمی که باعث تشخص و همه ی نشانه های که سبب امتیازات آنان می شد کنار گذاشته شده و آنچه که همه را به هم پیوند می داد بندگی و عبودیت خداوند بود و بس.

 وقتی مُحرمی حق نداری به زنده جانی آزار رسانی، چرا در مکه و در زمان خاصی چنین دستوری داده می شود؟

شاید به خاطر این باشد که در این مراسم خداوند می خواهد دو چیز را بیش از همه به نمایش گذارد و زایرین کعبه را از این طریق به بخش از مهمترین قسمتهای پیمان فطری اش متوجه گرداند:

1-     عبودیت مطلق در برابر ذات بی همتا و قابل پرستش و پیروی از او.

2-     شمولیت دستورات برای همه یعنی در برابر دستورات الهی همه یکسانند برخلاف قوانین بشری که بیشتر روی ملاحظات طبقاتی صنفی و سیاسی تکیه می شود اما اینجا هدف برابری در عین برادری و اطاعت در عین شفقت و مهربانی است، مهربانی شالوده ی همه زندگی انسان عابد است و باید همه چیز در محور آن دور بزند و بچرخد.

درمکه و کعبه کسی چیزی را بر تو تحمیل نمی تواند آنچه پایبندت می کند بندگی خدا و اطاعت از مقرراتی است که مجموعه ی از فرض شمرده می شود اگر استثنایی هست نه به خاطر مقام و موقعیت انسانی و اجتماعی و سیاسی بلکه به لحاظ توان و قدرت انسان است.

هفت بار طواف و هفت بار تکبیر و اقرار به بزرگی خدا در مقابل حجر الاسود آنهم در حالیکه از همه ی دنیا و مادیات بریده ای، قلبا و جسما متوجه خدا و اعمالی هستی که طبق دستور او انجام می دهی یعنی عبودیت محض.

هفت بار باید فاصله بین صفا و مروه را طی کنی، که از کوه صفا آغاز و روی کوه مروه تمام می شود، هاجر در اینجا برای نجات اسماعیلش بدنبال آب بود تا او را در گرمای نفس گیر مکه از تشنگی مرگبار نجات دهد، دلهره ی هاجر به عنوان مادر دلسوز آن است که فرزندش سیراب شود اما هر چه می دود سراب می بیند، به دنبال سراب هروله می کند اما نا امید باز می گردد، اسماعیل بی تاب است و هاجر سرگردان و نا آرام که مبادا فرزندش را، که محبوب اوست و ثمره سالها آرزو و خواسته ای او و ابراهیم از خدا، از دست بدهد.

هاجر می داند در این بیابان بی آب و علف چیزی پیدا نمی شود اما با ز می دود و هروله می کند  و خدایش بالاخره تلاش او را بی پاسخ نمی گذارد و به سوزو گداز دلش بی توجهی نمی کند، در زمانی که نا امیدانه به فرزندش چشم می دوزد و حسرت قطره ای آبی را می خورد که در گلویش بچکاند می بیند خدایش چشمه ای را جاری ساخته تا بگوید بنده ام خدا هر گز سعی خالصانه ی تورا بی پاداش نمی گذارد اما به شرطی که تو هم دست از تلاشت برای دست یافتن به گمشده ات نکشی و با دلسوزی ....

گم شده ی هاجر آب است تا اسماعیلش را نجات دهد او نه برای خود که برای اسماعیلش فاصله ی بین صفا و مروه را بارها می دود و آخر به آن می رسد.

خدایا اگر هاجر را به خاطر اسماعیلش که برای او سالها به انتظار نشسته بود نا امید نکردی چه می شود ما را هم به گم شده ی مان برسانی.

خدایا امنیت، صلح، علم و دانش گم شده های مردم ماست چه می شود مردم ما را هم به گم شده های شان برسانی...


نوشته شده توسط : صادقی بامیانی

حیىری
یکشنبه 1392/12/18 12:15 ب.ظ
ای كاش لاوق اىبیات خوىرانثارروح مءهرخانمفاءمه ؤهرامیكرىیى ىركل میتوانست بهترباشى
حیىری
یکشنبه 1392/12/18 12:13 ب.ظ
ای كاش لاوق اىبیات خوىرانثارروح مءهرخانمفاءمه ؤهرامیكرىیى ىركل میتوانست بهترباشى
سید بصیر مصباح
جمعه 1391/10/29 10:18 ق.ظ
عالی نوشته اید. موفق باشید.
به قلم کسانی مانند شما ضرورت دارد، این بامیان ویران!
محمد
یکشنبه 1391/10/24 02:33 ب.ظ
آزمایش تسلیحات و دستاوردهای جدید سپاه در منطقه یکم نیروی دریایی

ادامه در :
http://hoze6.mihanblog.com/post/352
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
Online User
IranSkin go Up