تبلیغات
تـــــفاهـــــــم - علی جان مردم ما سخت نیاز مند عدالت تو اند!

*از بامیانم و از دیار كاوه وفریدون،
•از آرزوهایم این است كه سایه‌ی تبعیض و بی عدالتی بر زندگی انسانی چیره نگردد و آتش جنگ و نفاق امنیت و آسایش شان را بهم نزند.
•به آینده ای امید وارم كه نسیم محبت و دوستی رایحه خوش شادی را بر خانه های هموطنانم عطر افشانی كند و گل لبخند بر لبان كودكان شان شكوفه زند.
• توقعم از همه ی دوستان این است كه با دریغ نكردن نظرات خود یاریم نمایند.
ایمیل من: sadeqy_bamyani@yahoo.com

صادقی بامیانی

جستجو

 

علی جان مردم ما سخت نیاز مند عدالت تو اند!

پنجشنبه 1391/03/18   09:20 ق.ظ

گزارشی از جلسات 13 رجب در بامیان

 

در روز ولادت مولای متقیان امیر مؤمنان حضرت امام علی(ع) مجلس با شکوهی از سوی دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی، ستاد بر گزاری نماز جمعه شورای علما و حج و اوقاف در مسجد جامع رهبر شیهد مزاری بر گزار گردید این جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری فیاض آغاز گردید و با ارائه مقالاتی از سوی:

1-     عبداللطیف متعلم صنف دوازدهم

2-     عزیزه شجاعی محصل سال دوم دانشگاه

3-     محمد حسین جویا محصل سال دوم دانشگاه

وهمچنین مداحی حجت الاسلام حاجی بلاغی و سید محمد مهدیان ادامه یافت .

در این جلسه که با حضور شکوهمند و گرم محصلین دانشگاه، اساتید و محصلین مدرسه دینی مهدیه فولادی و تربیت مدرس، لیسه ها و بازاریان و سایر اقشار بامیان شکل گرفته بود جناب حاج رضوانی سرپرست حج و اوقاف، نماینده شورای ولایتی بامیان جناب آقای بهشتی و در اخیر جناب آقای صادقی بامیانی نماینده دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی به سخنرانی پرداخت، ایشان ضمن تقدیر و تشکر از حضور گسترده اساتید، محصلین، متعلمین ، بازاریان و مردم متدیین بامیان گفت:

امام علی(ع) اسوه ی کامل و نمونه ی بارز یک انسان آزاده و عدالت خواه است تبعیت از آن حضرت می تواند باعث رستگاری ما در دنیا و جلب رضایت حق گردد ایشان ضمن بیان نمونه های از سیره ی عملی آن حضرت از زبان خود آن مولا در زمینه های زندگی اجتماعی، سیاسی، و حکومتی گفت:

پیروی کردن دولت مردان و سیاست مداران ما در آن زمینه ها از سیره ی حضرت علی می تواند باعث بر قراری عدالت، امنیت و تکامل جامعه ما گردد، کسانیکه خود را پیرو آن حضرت می داند به مردم خود خیانت نمی کنند، ظلم به کسی روا نمی دارند حق کسی را ضایع نمی سازند به و دنبال تبعیض نمی باشند.

ایشان در پرتو بیان سیره ی امام علی(ع) گفت:

کسانیکه خود را مسلمان می دانند و علی را پیشوای و خلیفه ی رسول الله چگونه به خود اجازه می دهند تا حق و حتی موجودیت قوم و ملیتی را در کشور نادیده بگیرند و جمعیت بامیان را 368 هزار اعلام نمایند در حالیکه این آمار بیست سال پیش است، اینها خود بیانگر مشتی از نمونه خروار تبعیض و تعصباتی است که منشأ از روح فاشیستی یک جمعی در دولت دارد .

سپس ایشان خطاب به علما گفت نباید زبان گویای خود را در خدمت توجیه و تفسیر اعمال ظالمان و زور مداران قرار دهند و به چاپلوسی و تملق بپردازند باید حرمت زبان خود را نگه داشته و از آن در راستای توسعه عدالت خواهی و بیان حقایق استفاده نمایند.

این دور از دیانت و انسانیت است که انسان با تملق جویی، کتمان حقایق و پرده پوشی بخواهد چند صباحی زندگی کند اما اینها باید بدانند که فردا در پیشگاه صاحب شریعت باید حساب پس دهند و در مقابل مردم شرمنده شوند.

ایشان ضمن به چالش کشیدن دولت در انجام وظایفش و ارائه خدمات عادلانه به مردم هزاره جات و بامیان گفت در این قسمت ما بیشترین شکایت را از نمایندگان مردم در شوراهای ولایتی و پارلمان داریم  اگر والی و کارمندان و صاحب منصبان دولت توسط دولت مرکزی تعیین شده اما اعضای شورای ولایتی و پارلمان توسط رای مستقیم مردم تعیین گردیده اند و آنان نباید مصالح عامه را قربانی مصالح شخصی خود کند و ردا سالگرد جواد ضحاک است او در غوربند بدست طالبان به شهادت رسید ما فکر می کردیم کمه خود او شورای ولایتی و نمایندکان مردم ما را بیشتر تکان بدهد، به خود آورد تا آنها با جدیت روی  مسایل امنیتی راههای بامیان، بهسود و غوربند که شاهرک تجارتی بخش اعظم هراره جات است تلاش کنند حرف مردم را فریاد بکشند.....

امروز کسی که از راه غوربند و میدان شهر تردد می کند خون خود را به کف دست خود می گیرد، وقتی از دکان دار می پرسیم چرا گرانی شده می گوید: برار جان! راه نا امن است موترها را طالبان در می ده!

وقتی به تیل فروشی می گوییم چرا تیل گران شده می گوید: مگر خبر نداری از غوربند موتر های تیل را تیر شدن نمی مانه!....

دولت مرکزی و ولایت بناست تا میدان هوایی بامیان را اسفالت کند ما به مردم می گوییم آباد کردن میدان هوایی آنهم برای پنج سال عوارض و ضرر های برای مردم ما دارد: اولا چرا آنهمه بودجه که گفته می شود مبلغ پانزده میلیون دالر در نظر گرفته شده صرف یک میدان موقتی شود که فعلا هم موقتا قابل استفاده می باشد؟!!

میدانی که باید بعد از پنجسال دوباره خراب شود و بودیجه دیگری از سرمایه مردم برای تخریب آن در نظر گرفته شود؟؟!!   به اضافه اینکه این میدان از نظر امنیتی که، در میان خانه های مسکونی مردم ساخته شده درست نیست همان بودیجه اگر برای ساخت میدان هوایی شبرتو هدایت شود کارهای مقدماتی آن را راه می انداز.

به نظر ما دولت مرکزی قومی فکر می کند و فاشیستی عمل می نماید ایجاد یک شهر تقریبا مطابق با معیار های روز در بامیان می تواند باعث انکشاف بامیان گردد، بامیان هیپچ جای مناسبتری  غیر از همان دشت سر آسیه و دشت عیسی خان برای شهر سازی ندارد بودن میدان هوایی مانع قانونی و امنیتی برای ایجاد این شهر است دولت موزیانه کار می کند و می خواهد بامیان دست نخورده باقی بماند ترس ما از این است که دولت با عدم استملاک زمینهای مردم  به بهانه هایی و ایجاد و تراشیدن موانع قانونی؛ یا با استملاک به قیمت بسیار ناچیزی زمینهای شان؛ خشم مردم شبر تورا فراهم سازد و بعد بگوید مردم شبرتو با میدان هوایی در منطقه خود موافق نیستند در نتیجه میدان هوایی بامیان را دائمی بسازد تا هم مردم ما از یک میدان هوایی استاندارد محروم شوند و هم جلو انکشاف شهر را در بامیان بگیرد.

مسأله دیگری که می خواستم بگویم مسأله حاجی های ماست دولت چند سالی است که سهمیه حجاح بامیان را 430 الی 450 نفر اعلام کرده در سال گذشته تقریبا نصف حاجیان ما نتوانستند به مکه معظمه مشرف شوند و امسال در روز اول ثبت نام لیست حاجیها بالای پانصد نفر رسید.

این سهمیه ناشی از همان آمار ظالماه ای است که تعداد جمعیت بامیان را 368 هزار نفر اعلام کرده در حالیکه جمعیت بامیان اگر سه برابر بسیاری از ولایتهای مشرقی نباشد دو برابر که حتما است، دقیقا نمی دانم می گویند سعودی بیش از سی هزار حاجی از کشور ما می پذیرفته است، اگر منصفانه و بدون تبعیض عمل شود حق ما یک هزار حاجی اگر نباشد هفت صد و هشت صد که حتما است پس چرا از سوی ولایت، شورای ولایتی و پارلمان ما اعتراض نمی شود مردم ما را همانطور که از توزیع عادلانه امکانات و سرمایه های ملی و کمکهای بین المللی محروم ساخته از خانه خداهم محروم می سازد، در اینجاست که باید بگوییم:

 مولا علی جان ای کاش دولت مردان و سیاست مداران روز ما زره ای از عدالت و مردم دوستی تو را می داشتند!!!

علی جان مردم ما سخت نیاز مند عدالت تو اند!

تجلیل از ولادت خورشید کعبه در دانشگاه بامیان؛ دانشکده زراعت

همچنین در قبل از ظهر همین روز محفل با شکوهی از سوی استادان و محصلین دانشگاه بامیان دانشکده زراعت بر گزار گردید که در آن محصلین به ارائه مقالات و شعر  و تعداد از اساتید از جمله فروغ به سخنرانی پرداختند و در پایان از آقای صادقی بامیانی در این محفل نیز دعوت به سخنرانی شده بود، ایشان ضمن تأکید بر پیروی از سیری امام علی گفت:

... کشور و ملت ما بیش از هر زمانی نیاز به علم و آگاهی دارد ما در شرایط سخت و دشواری قرار داریم که تها با سلاح علم و معرفت می توانیم از این شرایط گذر نموده و کشتی مردم خود را به سوی ساحل سعادت و کمال سوق دیهیم .

ایشان ضمن تذکر مسولیت مهم عالمان و دانشمندان و نیز محصلین گفت: علم و دانش وسیله ای است که باید از آن در راستای بیداری و تکامل مردم و کشور استفاده شود متاسفانه امروز بیشتر علم در خدمت دشمنان مردم و توجیه گر سیاستهای انحصار جویانه و ظالمانه آنان قرار می گیرد ارزش علم با لاتر و والاتر از آن است که آن را وسلیه تحکیم پایه های سیاستمداران بی مسولیت و کج اندیش و منفعت جو قرار دهیم در گذشته ی کشور ما علم یک امتیاز بود امتیازی بالاتر از مذهب و قوم و زبان به همین خاطر دانشمندان خراسان زمین هیچ یکی شان به نام مذهب، قوم و زبان خود معروفیت نداشتند آنچه آنان را  تشخّص میداده علم و دانششان بوده به همین خاطر امروز مولانا از همه ماست، تفتازانی از همه ماست، بیدل از همه ماست، ابوعلی سینا از همه ماست، ابومسلم آن سردار نام آوری که پایه های حاکمیت ستم فاشیستی شام آن زمان را در هم پیجید از همه ماست و... سیره علمای ما در گذشته نشانگر وسعت و سعه صدر آنان بوده همان رویه که امام صادق(ع) بنا گذاشت آن حضرت کاری کرد که با تشکیل دانشگاه بزرگ علمی و اسلام همه دانشمندان؛ حتی غیر مسلمان را به سوی خود کشاند و زمینه های توسعه و تبادل اندیشه ی علمی بشری را فراهم سازد. ..... ما باید از این سیره تبعیت کنیم تا بتوانیم ارزش علم و دانش را پاسداریم و ....

همچنین محفلهای در این روز در دار العلوم و سایر منابر و مساجد مرکز بامیان گرفته شد و از سالگرد ولادت مولی علی تجلیل و تقدیر به عمل آمد.


نوشته شده توسط : صادقی بامیانی

primal legends hack
شنبه 1396/12/5 11:26 ب.ظ
آیا سایت شما صفحه تماس دارد؟ من زمان دشوار پیدا کردن آن را دارم، اما من می خواهم یک ایمیل به شما ارسال کنم.
من پیشنهاداتی برای وبلاگ شما دارم که ممکن است علاقه مند به شنیدن باشد.
در هر صورت، وب سایت بزرگ و من منتظر دیدن آن در طول زمان رشد می کنند.
farm heroes super saga cheats
جمعه 1396/12/4 07:04 ب.ظ
اگر می خواهید دانش خود را افزایش دهید فقط از این صفحه وب بازدید کنید و با آن به روز باشید
داغترین اخبار ارسال شده در اینجا
imvu credits hack
دوشنبه 1396/09/13 05:46 ب.ظ
من مطمئن هستم که این پاراگراف تمام اینترنت را لمس کرده است
مردم، پاراگراف واقعا واقعا دلپذیر خود را در ایجاد وبلاگ جدید.
best supplement insurance plans
چهارشنبه 1396/08/10 06:40 ب.ظ
قدردانی از پیشنهاد اجازه بدهید من آن را امتحان کنید.
How can you get taller in a week?
پنجشنبه 1396/06/16 04:11 ق.ظ
I couldn't resist commenting. Exceptionally well written!
Why do they call it the Achilles heel?
دوشنبه 1396/05/30 09:39 ق.ظ
I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme.
Did you build this site yourself? Please reply back as I'm trying to
create my own personal blog and would like to know where you got this from or what the theme is called.
Appreciate it!
Anya
سه شنبه 1396/05/10 09:20 ب.ظ
I got this web site from my friend who informed me concerning
this site and now this time I am browsing this web
page and reading very informative articles or reviews at this time.
Leticia
دوشنبه 1396/02/25 05:50 ق.ظ
It's actually a nice and useful piece of info. I'm glad that
you just shared this helpful info with us. Please stay us up to date
like this. Thanks for sharing.
ژاله
دوشنبه 1391/05/16 09:35 ق.ظ
سلام دوست عزیز
وبلاگ شما رو به صورت اتفاقی در لینک یکی از دوستانم دیدم و با وبلاگتون آشنا شدم و خیلی لذت بردم. خوشحال می شم که شما را در لیست دوستانم داشته باشم.
اگر شما هم مایل هستید میتونید وبلاگ من را به اسم ه.الف.سایه لینک کنید و به من اطلاع دهید که وبلاگ با ارزشتون رو به چه اسمی لینک کنم
با سپاس
چعفری
پنجشنبه 1391/04/1 02:07 ب.ظ
منتظرحضورسبزوتحلیل تا درباره مطلب جدیدهستم
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
Online User
IranSkin go Up