تبلیغات
تـــــفاهـــــــم - روشنفكران اصلاح گر و ستمدیدگان عقده گشا!!

*از بامیانم و از دیار كاوه وفریدون،
•از آرزوهایم این است كه سایه‌ی تبعیض و بی عدالتی بر زندگی انسانی چیره نگردد و آتش جنگ و نفاق امنیت و آسایش شان را بهم نزند.
•به آینده ای امید وارم كه نسیم محبت و دوستی رایحه خوش شادی را بر خانه های هموطنانم عطر افشانی كند و گل لبخند بر لبان كودكان شان شكوفه زند.
• توقعم از همه ی دوستان این است كه با دریغ نكردن نظرات خود یاریم نمایند.
ایمیل من: sadeqy_bamyani@yahoo.com

صادقی بامیانی

جستجو

 

روشنفكران اصلاح گر و ستمدیدگان عقده گشا!!

سه شنبه 1390/10/13   01:39 ق.ظ


نوع مطلب : اجتماعی ،

مهمترین وظیفه‌ی یك روشنفكر باید تنویر قلبها باشد و باروری اندیشه‌های خفته و خمود، و این كار نه تنها با شمشیر كلمات حاصل نمی شود بلكه باعث كینه و كدورت و پاشیدن تخم نفاق و جدایی می گردد و در نتیجه ریشه های محبت را می خشكاند و روشنفكر را از هدفی كه عبارت است از التیام بخشی و مرهم گذاری بر دردهای ناشی از كج اندیشی‌ها، نفهمی‌ها و خرافه گرایی‌ها؛ دور می‌سازد...

جندی است كه تنور بحث در فضای مجازی گرم شده و زمینه‌های نظریه پردازی و ابراز سخن داغ تر گردیده اما در این میان كمافی السابق با نوشته‌ها و نظریه‌ پردازیهای دوستانی بر خوردم كه بدون توجه به آداب كلام و اخلاق مناظره مهار قلم را به سوی  سیال داری و عقده گشایی كشانده و باطعنه و كنایه به سرو روی دیگری چنگ انداخته‌اند به همین خاطر  باعث شد تا از زاویه‌ی دیگری خود را در بحث دوستان شریك سازم:

 یكی از فواید فضای مجازی این است كه زمینه ای را فراهم ساخته تا دوستان بتوانند نظرات و

اندیشه های خود را مطرح سازد، از تجربه‌ها و اندیشه‌های هم استفاده نمایند و به اندوخته‌های خود بیفزایند و... این جای بسیار خوشحالی است اما جای تأسف اینجاست كه بسیاری از ما به استفاده‌ی درست از آن نمی پردازیم بلكه با دامن زدن به مسایل فرصت سوز زمینه‌ی ایجاد تنش‌های را بوجود می آوریم كه از یك روشنفكرِقلم بدست بعید است دلیل آن این است  كه هنوز ما به حد كمال از سعه‌ی صدر و تحمل نرسیده ایم لذا در برخود های فكری اكثرا به جای ارائه دلیل و مجاب كردن طرف مقابل حریف را  به باد تمسخر و استهزا می گیریم و می كوشیم تا كسانی را كه در چوكات فكری ما قرار ندارد و گروه خونی آن با ما نمی خورد مورد شدید ترین حملات و بیرحمانه ترین توهینها قرار دهیم و سبكش كنیم كه این نمی تواند خصیصه یك روشنفكر اصلاح گر و یك انسان آزاد اندیش باشد چه فرق است بین آن آخندی كه هر باور، اندیشه و اندیشه مندانی را كه در برابر باورهای سنتی او قرار گیرد  به تكفیر می گیرد و با شمشیر ارتداد به جنگش بر می‌خیزد با روشنفكرانی!! كه عقده های درون خود را با زننده ترین واژه  از كمان قلم به قلب حریفان و غیر هم سلیقه‌های خود فیر می كند، چنین دوستانی؛ فضای مجازی را به میدان نبرد و ستیز اشتباه گرفته اند در حالیكه اساس و پایه فكری یك روشنفكر را محبت به دیگران و نوع دوستی تشكیل می دهد بناءً اخلاق و برخود انسانی جزء از ویژگیهای او باید باشد زیرا هدف یك روشنفكر اصلاح گری است و آن جز در سایه رفتار نیك كه شامل رفتار گفتاری نیز می گردد میسر نمی گردد.

 مهمترین وظیفه‌ی یك روشنفكر باید تنویر قلبها باشد و باروری اندیشه‌های خفته و خمود، و این كار نه تنها با شمشیر كلمات حاصل نمی شود بلكه باعث كینه و كدورت و پاشیدن تخم نفاق و جدایی می گردد و در نتیجه ریشه های محبت را می خشكاند و روشنفكر را از هدفی كه عبارت است از  التیام بخشی و مرهم گذاری بر دردهای ناشی از كج اندیشی‌ها، نفهمی‌ها و خرافه گرایی‌ها؛ دور می‌سازد.

دوستان!ما در زمانه ای قرار داریم كه نبردها و فتوحات عمدتا از صحنه های نبرد خونین و جبهه گیریهای فزیكی به میدانهای اندیشه و قلم و كشیده شده مسلما در این گیرو دار موقعیت  كلمات و جایگاه سخن بیش از هر زمانی مؤثریت خود را دارد و نیز تقدس خود را،  بنابراین كسی كه خود را مدافع شرف،  كرامت و آزادی  انسان می شمارد قبل از همه باید اخلاقیات بهره گیری از این حربه را بیاموزد و آن را با عقده‌های خود منفور نگرداند و به تفعن نكشد.

منشای اصلی این گونه موضع گیریها و تند خوییها ریشه در این دارد كه ما سر در لاك خود كرده و در قعر تعصبات خشك و متحجرانه‌ی فكری، اعتقادی و... خود فروافتاده‌ایم و گرفتار جزم اندیشیی شده‌ایم كه  عقل ما را به بند كشیده و از پرواز در فضای فراتر از قفسی كه خود ساخته ایم مانع می شود، مسلما در این صورت ما روی اندیشه‌ی خود استاده‌ و حق مجال بروز را تنها به باورهای خود می‌دهیم و هیچ حرمتی به اندیشه و باور دگران قایل نیستیم آنگاه تمام هنر ما این می‌شود كه طرف مقابل و رقیب خود را با كینه ورزی تمام با ناوك كلمات قلبش را نشانه ‌گیریم و با واژه‌های تیز تر از شمشیر سراز تنش جدا ساخته و مستبدانه و جود معنوی او را به قربانگاه بكشانیم، همان كاری را كه صاحبان كلیسا در غرب و دین پناهان متحجر امروزی ما در قالب مذهب در شرق انجام می‌داده‌اند.

 مای كه خود قربانی تبعیض خونی، فكری و اعتقادی بوده و تا هنوز سوزش شلاق بی عدالتی را بر تن خود حس می كنیم و بر سركوبی باورها و خواسته‌های از دست رفته خود درحسرتیم و نا مروتی رقیبان و بی مهری و نامردانگی دوستان را در بخش بخش زندگی خود به تجربه گرفته ایم چگونه بخود اجازه می‌دهیم تا به معتقدات و اندیشه‌های دیگران یورش بریم و شخصیت آنان را خرد كنیم و صرف بخاطر اینكه طرف ما از تبار دیگریست یا ساكن در فلان شهر و كشور و یا از قشر و طبقه‌ی خاصی است او را مورد سرزنش و شماتت قرار دهیم و نقص‌ها و كمبود‌های او رابرای محكومیتش علم كنیم آیا این عمل می‌تواند روش یك روشنفكر درد آشنای باشد كه مدعی دمكراسی خواهی و عدالت جویی است و طرفدار آزادی بیان و عقیده؟!! یا خصیصه‌ی ستمدیده ای كه بقول فانون خود می خواهد جای ستم گر را بگیرد؟!! و از این طریق عقده های سالها ستمی را كه بر او رفته با ظلم و ستم تازه‌ای خالی كند!!

عمل دوستانی كه در وادی فكر و اندیشه بی پروا به شخصیت همنوعان خود می تازند و بی‌هیچ احساس گناهی دیگران را به باد استهزا، ملامت و توهین قرار می‌دهد هیچ تشابهی با روشنفكران خردگرا و انسانهای آزاد اندیش ندارد و باهیچ دین و منطقی الهی و انسانیی قابل توجیه نمی باشد بناءً بیاییم قبل از همه بیاموزیم كه:

 چگونه بتوانیم نظرات و اندیشه‌ها و حتی انتقادات دیگران را با بردباری و سعه‌ی صدر تحمل كنیم و بپذیریم و منطق و عقلانیت را بر رفتار و گفتار خود حاكم گردانیم.


نوشته شده توسط : صادقی بامیانی

نظری
سه شنبه 1390/10/13 09:29 ق.ظ
سلام آقای صادقی
مقاله ات را در جمهوری سکوت خواندم واقعا سخنان بجا و بموردی زده ای زنده باشی دوست خوبم
علی بامیانی
سه شنبه 1390/10/13 09:18 ق.ظ
سلام
حقیقت را گفتی صادقی صاحب امید است که امید است که خدا وند به همه ما ضرفیت عنایت کند که گپ دیگری را گوش و تحمل کنیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
Online User
IranSkin go Up